Strona główna ] W górę ]

 

XVIII lat działalności

 

 

Fundacja Leszczyńskich

im. Króla Stanisława Leszczyńskiego

    "QUOMODO"     

 

  SZTUKA RZĄDZENIA

  SZTUKA KRÓLOWANIA

SENAT KRÓLEWSKI

SAMORZĄD KRÓLEWSKI

SEJM WALNY

 

 

www.królpolski.org.pl

 

 

 

www.sejmwalny.org.pl

 

 

 

www.metrykakoronna.org.pl

 

 

 

 

 

Qui Leszczynskiorum genus ignorat,Poloniam ignorat!                   

 

 

Stanisław Leszczyński Król Polski (1677-1766)        

„Qui Leszczynsciorum genus ignorat Poloniam ignorat.

Triumphalis familia, ex qua tot Duces tot Senatus decora,

tot Antistites & Archiepiscopos numerare licet.”

 

Dom Leszczyńskich - The House of Leszczyński

https://en.wikipedia.org/wiki/Leszczyński

 

    QUOMODO TV     

https://www.youtube.com/channel/UCOS-TCK3PTxYG8CNFhXotsw

 

Można nasze działania wspierać darowizną

na cele statutowe fundacji:

Fundacja Leszczyńskich

im. Króla Stanisława Leszczyńskiego

"QUOMODO"  

ul. Naramowicka 217 B /17

61-611 Poznań

Nr konta bankowego:  78 1020 1664 0000 3402 0584 0196

   NASZE KSIĄŻKI NASZE e-KSIĄŻKI NASZE BIULETYNY NASZ BLOG 

NASZE KSIĄŻKI

O naszej książce: "Dobra królowa Maria Leszczyńska"   Nasz pierwszy e-book pt: "Rozmowa Europejczyka z wyspiarzem z królestwa Dumocala" - więcej   Nasz najnowszy e-book - "Elekcya Króla chrześcijańskiego" - format PDF  

Nasz Biuletyn "Memoria" - I Światowe Forum Ludobójstwa Słowian

     

Patronujemy

 Inspirujemy  Lobbujemy Nagradzamy  Propagujemy  Sugerujemy   Wspieramy 

NASZE BIULETYNY BLOG ARCHIWALIA

 

Nasze biuletyny WIENIAWA QUOMODO

 

 

 

 

 

 

WYDARZENIA

wrzesień 2011

   Nr 2/2011 Relacja z uroczystej Mszy dziękczynnej w odnowionej Kolegiacie Prymasowskiej w Łowiczu   Nr 2/2011 Relacja z uroczystej Mszy dziękczynnej w odnowionej Kolegiacie Prymasowskiej w Łowiczu

lipiec 2011

Relacja z uroczystosci poswięcenia zamku i kaplicy zamkowej w Bobolicach   Vil.1/2011 Relacja z uroczystości poświęcenia zamku i kaplicy zamkowej w Bobolicach

bulletlipiec 2005

Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku powrócił z tygodniowego tournée po Francji. Białostoccy chórzyści występowali m.in. w Nancy, Lunéville, Amiens, Wizzant, i w Paryżu.

Wyjazd chóru uświetnił obchody 250 rocznicy fundacji Placu Stanisława (Dawniej Plac Królewski) w Nancy dokonanej przez króla Stanisława Leszczyńskiego (1677 – 1766) na cześć Ludwika XV. Władca Polski, teść króla Francji Ludwika XV, po przegranej walce o koronę, opuścił Polskę w 1736, otrzymując w dożywotnie władanie księstwo Lotaryngii, gdzie zyskał szacunek jako dobry gospodarz i mecenas sztuki.
Jedną z ważniejszych fundacji Leszczyńskiego była przebudowa centrum Nancy i realizacja projektu architekta Emmanuela Héré – budowa Placu Królewskiego (obecnie Plac Stanisława). Kamień węgielny położono w marcu 1752 r., a po trzech latach budowy Plac Królewski uroczyście otwarto w listopadzie 1755. Obecnie na płytach trotuaru znajdują się herby: króla Leszczyńskiego (Wieniawa) i herb miasta Nancy, pomnik Ludwika XV dłuta nadwornych rzeźbiarzy Stanisława Leszczyńskiego Barthelémy Guibala i Paula - Louis Cyfflé.
Mieszkańcy Lotaryngii pamiętają o „dobrych rządach” Leszczyńskiego, dawny Place Royal nosi obecnie nazwę Place Stanislas, a w jego centrum od 1851 r. stoi pomnik króla – wygnańca. Po 250 latach centrum miasta zostało poddane gruntownej renowacji, cykl imprez upamiętniający uroczystości związane z jubileuszem fundacji trwa od kilku miesięcy, a podczas uroczystej inauguracji byli obecni Prezydenci Francji i Niemiec.

Główne koncerty Chóru Akademickiego odbyły się właśnie w Nancy, a także w pobliskim Lunéville oraz Vandoeuvre i Wissant. Koncerty rozpoczynały się wieczorem i trwały po półtorej godziny. Występy przyjmowane były z wielkim entuzjazmem, po zakończeniu publiczność wstawała z miejsc.

Akademicy pojechali do Francji z repertuarem złożonym z 37 utworów. Lista kompozycji była bardzo różnorodna i obejmowała m.in. muzykę sakralną, polską muzykę ludową, utwory kompozytorów francuskich. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wykonania dzieł polskich kompozytorów muzyki współczesnej. Nie przemija moda na muzykę dobrze znanych Francuzom: Wojciecha Kilara i Mikołaja Góreckiego, ale francuskim słuchaczom bardzo podobały się także utwory Pawła Łukaszewskiego, młodego (rocznik 1968) coraz bardziej znanego kompozytora, absolwenta Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa prof. Marcina Borkowskiego.

Prof. Edward Kulikowski, dyrygent Chóru Akademickiego, wraz ze swoim zespołem od lat propagują za granicą polską muzykę. Chór Uniwersytetu w Białymstoku jest nie tylko „kulturalną wizytówką” miasta i Uczelni, ale znakomitym ambasadorem kultury narodowej.

 

 

Strona główna ] W górę ]

 Inspirujemy  Lobbujemy Nagradzamy  Propagujemy  Sugerujemy Wspieramy Szkolimy Nasze ratingi

  

 

XVIII lat działalności "Fundacji im. Króla Stanisława Leszczyńskiego "QUOMODO"

A.D.MMVI - A.D.MMXXIV

Fundacja im. Króla Stanisława Leszczyńskiego

"QUOMODO"

Poznań

KRS 0000260424

 

Copyright © 12 lipca 2006-2024